Bütün insanlar üç sınıfa ayrılmıştır: Hareket ettirilemeyenler, hareket ettirilebilenler ve hareket edenler.
Ara

Obsesif-Kompulsif Tarihçesi / Psikolojik Sorunlar

Obsesif-Kompulsif Tarihçesi

Obsesyon kelimesi halk arasındaki ifadesiyle saplantı veya takıntı latince rahatsız etme anlamında kullanılan ? obsideratum? ya da ?obsidere? kelimesinden alınmıştır.
18. yüzyıl Trevoux cizvitlerinin düzenledikleri sözlükte ?obsesyon? kavramı zararlı düşünce takıntıları olan ya da öyle sanılan kişilerin durumu olarak tanımlamıştır.
Efsanelere, edebi bir çok esere konu olmuş olan saplantı hastalığı en çarpıcı ve meşhur örneğini Shakespeare'in Macbeş adlı eserinde bulmuştur. Lady Macbeş'in etkisiyle kocası Macbeş , Kral Duncan'ı öldürür ve L. Macbeş'de bir el yıkama hastalığı başlar. ?Arabistan'ın bütün parfümleri getirilse bu elin kirleri temizlenemez? der ve ellerini yıkamaya devam eder.
Toplum içinde saplantı hastalığı yüz kişiden iki veya üçünde görülebilir. Başlangıç yaşı ortalama 20 yaş civarındadır. Hastaların yaklaşık üçte ikisi 25 yaşın altında hastalığa yakalanırken, yüzde on beş kadarı da 35 yaş sonrasında hastalığa yakalanmaktadır. Erkeklerde görülme yaşı kadınlara göre daha küçüktür. Erkeklerde 6- 15 yaş arası sıklıkla görülürken, kadınlarda 20- 29 yaş arasında daha sık görülmektedir.
Sosyo-kültürel faktörlerden de etkilenebilen saplantı hastalığı bekarlarda evlilerden daha fazla görülmüştür.
Birinci derece akrabası hasta olanlarda görülme riski daha fazla bulunmuştur.

Okunma Sayısı: 6724  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...