Mum dibine ışık vermez.
Ara

Spielberg Nasıl Başardı? / Psikolojik Sorunlar

Spielberg Nasıl Başardı?

Spielberg, on iki, on üç yaşlarından beri bir film yönetmeni olmak istediğini biliyordu. On yedi yaşındayken bir hafta sonu Universal Stüdyolarini gezmek için düzenlenen bir tura katılması, O'nun hayatını değiştirdi.

Fakat turun tüm ayrıntıları gözler önüne sermediğini gören ve ne istediğini, neler yapabileceğini bilen Spielberg hemen harekete geçti. Gerçek bir filmin çekimlerini izlemek için gruptan ayrıldı. Sonra da kendini, bir saat boyunca ilginç film hikayelerini dinleyeceği Universal'in Yazı İşleri Müdürü'nün odasında, koyu bir sinema sohbetinin içinde buluverdi. Müdür de Spielberg'in senaryolarını ilgiyle dinliyordu.

Birçokları için hikayenin bu kadarı, hikayenin sona ermesi için yeterlidir. Fakat Spielberg, diğerleri gibi değildi. Çok güçlüydü. Ne istediğini biliyordu. İlk ziyaretinden ders aldı ve yaklaşım biçimini değiştirdi.

Ertesi gün, takım elbisesini giydi, babasından kalan ve içine sadece bir sandviç ve iki şekerleme koyduğu evrak çantasını aldı ve sanki oranın kırk yıllık çalışanıymış gibi film setine tekrar gitti. O gün çok işi olan bir set görevlisi tavrı takınarak kapıdaki bekçiyi atlattı ve hızlı adımlarla içeri girdi. Kendisine terk edilmiş bir treyler buldu ve plastik harflerle kapıya ?Steven Spielberg-Yönetmen? yazdırdı.

Sonra tüm yaz boyunca, yazarlar, editörler ve yönetmenlerle tanışıp sohbet etmeye, en çok özlemini çektiği bu dünyada oyalanıp her konuşmadan bir şeyler elde etmeye ve film dünyasında nelerin döndüğünü öğrenip kendini geliştirmeye devam etti.

Universal Şirketinde çalışmaya başlayan Steven, 20 yaşında kendi çektiği küçük bir filmi yöneticilere gösterdi ve hemen ardında bir TV dizisinin yedi yıl boyunca yönetmenliğini yapmak için teklif aldı. Böylece Steven rüyalarını gerçeğe dönüştürdü.

Başarı yolundan tavsiye Spielberg olmak istiyorsanız zaman kaybetmeden gelecek hedeflerinizin olduğu yerlerde zaman geçirmeye başlayın!!!

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 1
 

sakalli 29.09.2008 12:50:52 Tarihinde yorumlamış

Gerçekten güzel yaklaşım insan ne istediğini gerçekten bilmeli ve ona göre hareket etmeli Ama işin farklı bir boyutu da imkan meselesi ve de bir bakıma da kader Nasıl mı şöyle diyelim; steven spielberg gerçekten yönetmen olmayı istiyordu ama eline geçen güzel de imkan vardı universal stüdyolarına düzenlenen bir gezi Küçükken hep otomobil tasarımcısı olmak istemiştim ama bir türlü ne bir otomobil fabrikası görebildim ne de herhangi bir tasarım uzmanıyla muhabbet edebildim, çizdiğim otomobil resimleri en sonunda kışın bizi ısıtmaya yaradı:)
Yöneticiye Bildir
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...