Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık.
Ara

Bir Yastıkta Kocamak 2 / Psikolojik Sorunlar

Bir Yastıkta Kocamak 2

Hayatının erkeği ya da kadınını bulmak, evlilikte sorunların ortaya çıkmasına engel olamıyor. Her evliliğin yapısı farklı olduğu için, ortaya çıkan sorunlar da değişiyor.
Evlilik sorunları da hayatın tuzu, biberi... Hayatının erkeği ya da kadınını bulmak, sorunların ortaya çıkmasına engel olamıyor. Her evlilik birbirinden farklı olduğu içi sorunlar da değişiyor. Bazı evliliklerin iyiye giderken, bazılarının da kötüye gidebileceğine işaret eden uzmanlar, "Birbirinizi anlamaya çalışın" uyarısında bulunuyorlar. Boşanma rakamları mutlu evlilik konusunda sağlıklı bilgileri vermiyor. Türkiye'deki yıllık yüzde 1'in altındaki boşanma oranı, mutsuz olduğu halde devam eden evliliklerin olduğunu işaret ediyor.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Şef Yardımcısı Doç. Dr. Armağan Samancı, evlilik sonrası "Aşk sürecek mi?" kaygısının yaşandığına dikkat çekerek evlilikle beraber çiftlerin birbirlerinin gerçek benleriyle tanıştıklarını söyledi. Evlilik Terapisti Doç. Dr. Samancı, evliliğin ilk dönemlerinde duygusal bağımlılığın sürdüğünü fakat iki taraftan birinin bireyselleşme isteğinin ortaya çıktığını belirterek "Bireyselleşme isteği birtakım çatışmalara götürebilir. Bu dönemde bireyselliği arama doğal bir dönemdir. Duygusal olarak uzaklaşmıyorsanız bu durum ilişkinizi tehdit edildiğini göstermez" dedi.

İyi insan, iyi eş mi?
Evliliği kötü olanların yüzde 80'i eşlerinin iyi olduğunu düşünüyor. Bu durum iyi özelliklere sahip herkesin iyi eş olacağını göstermediğini ortaya koyuyor. Doç. Dr. Samancı, 'Evlilik ve Terapisi 2000' adlı çalışmasına göre; 'İstanbul'daki evliliklerin yüzde 16'sı boşanmayı düşündürecek kadar kötü, yüzde 36'sı evliliği orta derecede, sorunlarla baş edilebilir düzeyde, yüzde 48'inin evliliği iyi derece.'

Kayınvalide sendromu!
Evlilikte sorunların ortaya çıkmasında aileler de etkili olabiliyor 'Kayınvalide sendromu' bu sorunlardan biri. Bazı aileler, çocuklarından ayrılma duygusuyla baş edemiyorlar. Kimi çiftler de ailesinden ayrılamadığından bağımsızlığını yaşayamıyor, evlilikleri tehlikeye giriyor.

Cinsel sorunlar
Evlilikte cinsellik konusundaki bilgisizlik sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Samancı, tedavisi olmasına karşın birçok çiftin aylarca kimi zaman yıllarca yaşadıkları cinsel sorunlara çözüm aramadıklarından ilişkilerinin yıprandığına dikkat çekti.

Milenyum çiftleri dertli
Çağımız evliliklerinde roller de değişime uğruyor. Artık sözleşmeler üzerine kurulan evllikler gündemde. Milenyum damadı, evdeki otorite olmadığının farkında. Doç. Dr. Samancı, milenyum çiftinin sorunlarını şöyle anlattı: 'Duygusal boyut ön plana çıkıyor. Kadın 'Erkek evine gelsin ayağını uzatsın, kahvesini getireyim' rolünden uzak.. Erkek, evin ekonomisini düzenleyen, tek başına karar veren rolünü kaybediyor. Kimi zaman rol değişimi nedeniyle sorunlar ortaya çıkabiliyor.'
Milenyum kadınını araba,yat, kat mutlu etmiyor. Duygusallık istiyorlar. Evliliğin iyi olduğunu söyleyen kadınların yüzde 93'ü duygusal gereksinimlerinin karşılandığını belirtiyor.
Evliliğin yapısını, evlenme nedenleri de etkiliyor. İşte evlenme nedenleri:
Duygusal beklentileri karşılamak için evlilik yapılıyor.Yalnızlık insana özgü olmadığı için evliliğe karşı içten güçlü bir duygu var.

Sosyal beklentiler.
Ekonomik güçlerin yan yana gelmesi. Evli olanların ekonomik anlamda daha iyi olması.İyi evlilik bireyi ekonomik, ruhsal ve sosyal anlamda destekliyor.Duygusal, cinsel ve sosyal anlamda huzur bulup daha mutlu bir yaşam sürme isteği...

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...