Kendi kusurlarını affetmeyen adamın bütün kusurları affedilebilir.
Ara

Başarılı Bir Sınav İçin İpuçları / Psikolojik Sorunlar

Başarılı Bir Sınav İçin İpuçları

Bu bölümde çeşitli araştırmalar, uygulamalar ve analizler sonucunda elde edilmiş sonuçlardan yola çıkarak geliştirilmiş ipuçlarını bulacaksınız.
1.Bir bölüme başlamadan önce, o bölümü hızla gözden geçirin.
Başlayacağınız bölümü cevaplamadan önce 10 saniyenizi o bölümün yer aldığı sayfaları hızla gözden geçirmeye ayırırsanız, testin yapısındaki ve soru sayısındaki değişikliğe karşı uyanık olursunuz.

2.Hız ve isabet arasında uygun bir denge kurun.
Çok hızlı çözüp hata yapmaktan ya da her soru üzerinde fazla zaman harcamaktan kaçınmaya çalışın.

3.Bir soruda belli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız soruyu bırakın.
Bir soru üzerine makul bir zaman harcadığınız ve doğru olduğuna inandığınız bir çözüme ulaşamadığınız durumlarda, soruyu inat etmeden geçmelisiniz. Ancak bu "sorunun zor olduğunu hissettiğiniz anda bırakın" anlamına gelmez. Ayrıca herhangi bir soruyu üzerinde zaman harcamak gerektiği ya da karışık gözüktüğü için otomatik olarak atlamayın.

4.Zihninizin dağılmasını önleyin.
Eğer bölümler arasında kısa bir dinlenme aralığı vermenize imkan varsa zihninizi programlı bir şekilde dinlendirin ve bu süreyi aşmayın:Bütün bir sınav süresince dikkatinizin hiç eksilmeden devam etmesi mümkün değildir. Zihnin yorgunluğunu hissettiğiniz zaman kaleminizi bırakın, gözlerinizi kapatın ve alnınızı, şakaklarınızı ovarak 15 saniye gibi bir süreyi zihninize ihtiyacı olduğu molayı vermek için kullanın. Böylece zihninizin dağıldığı süre içinde cevapladığınız soruları dikkatsizlikten yanlış yapmaktan kaçınmış olursunuz.

5.Sorulan soruya cevap olamayacak seçenekleri eleyin.
İki seçeneğe indirdiğiniz soruları muhakkak yanıtlayın.

6.Cevap kağıdında cevap kutucuklarını bütünüyle doldurarak, uygun boşlukları taşırmadan ve koyu olarak işaretleyin.
Cevap kağıdında makinenin yanlış okumasına sebep olacak her türlü işaretten kaçının. Her soru için sadece bir tek cevap işaretleyin.

7.Cevaplarınızı cevap kağıdına gruplar halinde kodlayın.
Her soru için soru kitapçığından cevap kağıdına, cevap kağıdından soru kitapçığına gidip gelmek ciddi bir zaman kaybıdır. Ayrıca dikkatin yoğunlaşmasını kesen önemli bir engeldir. Bu nedenle grup grup kodlama yapmak daha yararlı olabilir. Kodlama süreleri zihninizi dinlendirmek için kullanacağınız bir dinlenme aralığı olarak da kullanılabilir.

8.Özel bir kodlama sistemi geliştirerek soru kitapçığı üzerinde işaretleyiniz.

Örneğin;
Kesinlikle doğru olamayacak seçenekler
Tekrar gözden geçirilecek sorular
Boş bırakılan sorular.

Okunma Sayısı: 1484  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...