Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz.
Ara

Sonbahar Depresyonuna Dikkat / Psikolojik Sorunlar

Sonbahar Depresyonuna Dikkat

Mevsim değişiklikleri vücudun fiziksel ve ruhsal yapısını yakından etkiliyor. Bu aylarda yorgunluk, halsizlik, depresyon gibi şikayetlerin artığını belirten uzmanlar bu şikayetler için sporu ve sağlıklı beslenmeyi öneriyor.

Hava değişimleri, fizyolojik değişimlerin yanı sıra psikolojik değişimlere de yol açıyor. Uzmanlar, mevsim değişikliğine bağlı ortaya çıkan şikayetlerin geçiştirilmemesi gerektiğini belirtiyor. Beslenmeye mevsim geçişlerinde daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C, B ve E vitaminlerinin alınmasını öneriyor.

Kadınların bu dönemden erkeklere oranla daha fazla etkilendiğini belirten Memorial Hastanesi Suadiye Polikliniği İç Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Soner Dileklen, güneşin ve sıcak havanın etkisini yitirmesiyle şikayetlerin artığını söyledi:
?Sonbahar mevsimi insanlara birkaç yönden etki ediyor. Bunlardan ilki termal etkidir. Bu etki ısı değişimleri ve nem oranlarında ani azalmalar nedeniyle yaşanıyor. İkinci etki ise psikolojik etkidir. Güneş ve ısı insana mutlulukla huzur veriyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladığı için kişilerde depresif bir ruh hali ortaya çıkabiliyor. Böylece son baharın gelişiyle birlikte kişilerde; halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk gibi şikayetler artıyor. Kadınların psikolojik ve hormonel dengeleri erkeklere göre daha hassas olduğu için kadınlar bu dönemlerden erkeklere oranla daha fazla etkileniyor.?

Soğuk ülkelerde intihar oranları artıyor
Hava değişimlerinin fizyolojik değişimlerin yanı sıra psikolojik değişimlere de yol açtığını belirten Uzm. Dr. Dileklen, soğuk havalarda intihar vakalarının artığını söyledi:
?Kuzey ülkelerinde kış ayları soğuk ve karanlık geçer. Ülke insanlarında depresyona girme oranları diğer ülkere göre daha fazladır. Bu ülkelerde intihara eğilim oranı daha çoktur. Oysa Güney ve Akdeniz ülkelerinde bu orana daha az rastlanmaktadır.?

Depresyon, halsizlik ve yorgunluğun ilacı: Spor
Mevsim değişikliğine bağlı ortaya çıkan şikayetlerin geçiştirilmemesi gerektiğini belirten Uzm.Dr. Soner Dileklen sporun depresyon ve halsizlik için en iyi ilaç olduğunu söyledi:
?Yorgunluk, halsizlik ve depresyon şikayetleri olan kişilerde konsantrasyonu artırıcı ve motivasyonu güçlendirici spor faaliyetlerine ve hobilere önem verilmesi büyük fayda sağlayacaktır. Genellikle hafif sporlara; balık tutma, avcılık, yürüyüş gibi faaliyetlere öncelik verilmelidir. Bu tür rahatsızlıkların kronikleşmesi beklenen bir durum değildir. Ancak depresyon geçiştirilemezse ilerleyebilir ve tedavisi güçleşebilir. Bu nedenle gerekli görüldüğü durumlarda bir uzmandan yardım istenmelidir. Bu mevsimde ortaya çıkan mide rahatsızlıklarının ilaçla tedavisi gereklidir. Aynı zamanda bu dönemde bağışıklık sisteminin bozulması nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları sık sık görülmektedir. Bu yüzden bu aylarda özellikle vitamin takviyesi yapılmalıdır. Vücut su ve elektrolit dengesi ani ısı ve nem değişikliklerinden çok kolay etkilenir. Sıcağın ve nemin yoğun yaşandığı yaz aylarından soğuk ve yağışlı son bahar aylarına geçişte vucut sıvı dengesi de değişime uğrar. Özellikle giyim tarzına bu mevsim değişiklerinde dikkat edilmeli, mevsime göre giyinmeye özen gösterilmelidir.?

Beslenmenize mevsim değişikliklerinde daha fazla dikkat etmelisiniz
Beslenmeye mevsim geçişlerinde daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirten Uzm.Dr. Dileklen şöyle devam etti:
?Beslenme her mevsim dengeli ve düzenli yapılmalıdır. Bahar aylarında ise vücudun yaşadığı ani değişiklikler nedeniyle dışarıdan takviye gıdalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C, B ve E vitaminlerinin alınmasına dikkat edilmelidir.Yine aynı aylarda kafein ve alkolden uzak durulmalı, ada çayı ,gingseng ve melisa çayı sıkça tüketilmelidir.?
NTV

Okunma Sayısı: 5550  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...