Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık.
Ara

Stres, Cinsel Hayatınızı Etkilemesin / Psikolojik Sorunlar

Stres, Cinsel Hayatınızı Etkilemesin

Zararlı alışkanlıkların, kötü beslenmenin ve stresin cinsel hayatınızı etkilemesine izin vermeyin. Bütün bunlarla mücadele ederek, mutluluğu yakalayın.Eşler arasındaki önemli sorunların başında cinsellik geliyor. Cinsel yaşama ait sorunlar zamanla ilişkinin seyrini de olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden cinselliğin düşmanlarını belirlemek ve mücadele etmek son derece önemli.

Stres en büyük düşman
Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, plaza gibi ortamlarda çalışan kişilerde cinsel fonksiyon bozukluğunun daha sık görülmesi stresten kaynaklanıyor. Bütün gün kapalı ortamda kalan, hareket kısıtlaması yaşayan ve stres dolu saatler geçiren kişi de cinsel isteksizlik de artıyor. Yapılan araştırmalara göre, düzenli spor yaşamı olan kişilerle, düzenli spor yapmayan kişiler arasında cinsel performans ve cinsel tatmin açısından oldukça büyük farklılıklar var.

Hastalıkların etkisi
Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi genel sağlığı bozan her türlü etken, dolaylı ya da doğrudan cinsel sağlığı da olumsuz yönde etkiliyor. Kandaki yağ ve kolesterol değerleri yükselince damar sertliği gelişebiliyor. Bu sorunun etkisi altında kalan erkeklerde sertleşme sorunu en sık görülen problemi oluşturuyor. Spor, vücutta doku kanlanmasını ve oksijen alımını artırarak ereksiyon kalitesine katkıda bulunuyor.

Sigara ve alkol de cinselliği vuranlar arasında. Sigara içen erkeklerin sperm kalitesinin bozulduğu, cinsel isteklerinin azaldığı çeşitli çalışmalarla kanıtlanmış. Alkol ise rahatlattığı, cesaret verdiği için cinsel ilişki öncesinde tercih edilebiliyor ancak doz kaçtığında cinsel istekte düşüşe yol açar.

İyi beslenmek
Bedenin esnekliğini, canlılığını kaybetmemesi için iyi beslenmenin önemi tartışılmaz. Eğer yağlı ve ağır, ama size enerji vermeyen gıdalarla beslenir, sağlıklı bir beslenme uygulamazsanız hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilenirsiniz. Gereksiz kilo aldığınızda bedeninizle ilgili endişeleriniz başlar, bedeniyle barışık olmayan bir kadın yatakta asla rahat edemez. Kısacası formunuzu koruyarak sadece sağlıklı olmakla kalmaz, cinsel hayatınızı da olumlu yönde etkilersiniz.

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...