Mum dibine ışık vermez.
Ara

En Büyük Stres Kaynağı İş Ve Para / Psikolojik Sorunlar

En Büyük Stres Kaynağı İş Ve Para

İnsanların en çok neleri gerginlik kaynağı olarak gördüğüne ilişkin 10 ülkede yapılan araştırmada, en büyük stres kaynağının iş ve mali durum olduğu orta çıktı.

Associated Press (AP) ajansı, uluslararası araştırma şirketi Ipsos'un desteğiyle 10 ülkede, insanların en çok neleri kendileri için gerginlik kaynağı olarak gördüğüne ilişkin kamuoyu araştırması yaptı.


AP'nin haberine göre; araştırma, Avustralya, Kanada, Fransa, İtalya, Almanya, Meksika, Güney Kore, İspanya, İngiltere ve ABD'de 13-26 Kasım günleri arasında 1000'er kişiyle yapıldı.

En büyük stres kaynağı olarak iş ve mali durumun orta çıktığı araştırmanın sonuçları ülkelere göre şöyle:

Avustralya'da halkın üçte birinden fazlası (yüzde 35), işi en büyük stres kaynağı olarak görüyor. Avustralyalılar için ikinci büyük stres kaynağı yüzde 27 oranla mali durum, üçüncüsü de yüzde 24 oranla aile hayatı çıktı ve halkın yüzde 77'si günlük hayatında sık sık ya da zaman zaman stres yaşadığını belirtti.

Kanada'da da halkın yüzde 76'sı günlük hayatında sık sık ya da zaman zaman gerginlik yaşadığını söylerken, en büyük stres kaynağı olarak yüzde 32'si işlerini, yüzde 28'i mali durumu gösterdi.

Fransa'da da katılımcıların yaklaşık yarısı (yüzde 45), zaman zaman ya da sık sık hayatlarının kontrolleri dışına çıktığını hissettiğini söyledi. Fransızlar da yüzde 30'ar oranla işi ve maddi durumu en önemli stres kaynakları olarak gösterdi.

Almanların da yüzde 51'i günlük hayatlarında sık sık ya da zaman zaman stres hissettiklerini söylerken, hayatlarının zaman zaman kontrollerinin dışına çıktığını düşündüklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 28 çıktı.

İtalyanların da yüzde 34'ü işlerini, yüzde 20'si mali durumu en büyük stres kaynağı olarak gösterirken, yüzde 73'ü günlük hayatlarında zaman zaman ya da sık sık stres hissettiklerini söyledi.

Meksika'da günlük hayatlarında stres hissedenlerin oranı yüzde 45. Meksikalıların yüzde 38'i en büyük stres kaynağı olarak mali durumu, yüzde 20'si işlerini gösterdi.

İspanyolların da yüzde 61'i günlük hayatlarında stres yaşadıklarını belirtti ve yüzde 34'ü kendileri için en önemli stres kaynağının işleri olduğunu ifade etti.

Araştırma yapılan ülkelerden, günlük hayatta stres yaşadıklarını söyleyenlerin oranının yüzde 81 ile en yüksek çıktığı yer olan Güney Kore'de de yüzde 33 oranla iş, yüzde 28 oranla da mali durum en önemli stres kaynağı olarak ortaya kondu.

İngiltere de halkın yüzde 51'si sık sık ya da zaman zaman hayatlarının kontrollerinin dışına çıktığını hissettiklerini belirtirken, yüzde 32'si mali durumu, yüzde 26'sı işi en önemli stres kaynağı olarak işaret etti.

ABD'de de katılımcıların dörtte üçü günlük hayatlarında sık sık ya da zaman zaman stres hissettiklerini ifade ederken, yüzde 34'ü mali durumu, yüzde 26'sı işi en önemli stres kaynağı olarak gösterdi.

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...