Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz.
Ara

Uzmanlar Aşırı Strese Karşı Uyarıyor / Psikolojik Sorunlar

Uzmanlar Aşırı Strese Karşı Uyarıyor

ABD'de yapılan araştırmada aşırı strese maruz kalanların beyin hücrelerinin öldüğü belirlendi.
Aşırı stres, üretilen yeni beyin hücrelerinin 24 saat sonra ölmeye başlamasıyla sonuçlanıyor. Beyinde yetersiz sayıda yeni hücre bulunması ise depresyona neden oluyor.

Stresin insan vücudu üzerindeki etkilerini araştıran ABD'li bilimadamları şiddetli stresin başta depresyon olmak üzere ciddi sağlık sorunlarını nasıl ortaya çıkardığını belirledi.

Chicago'daki Rosalind Franklin Üniversitesi bilimadamlarınca yapılan araştırmada şiddetli stresin beyin hücrelerinin ölümüne neden olduğu ortaya çıktı.

Aşırı stres beynin hafıza, öğrenme ve duygulardan sorumlu hipocampus bölümünde üretilen yeni hücreleri öldürüyor, yeni hücrelerin yetersizliği de depresyonla sonuçlanıyor.

Bilimadamları fareler üzerinde yaptıkları deneylerde aşırı stresin hipocampus bölgesinin yeni hücre üretme yeteneğine zarar vermediğini, ancak üretilen yeni hücrelerin 24 saat sonra ölmeye başladığını belirledi.

Elde edilen bu yeni bilginin depresyon tedavisinde yeni bir çığır açması bekleniyor. Stresin yeni hücreleri derhal değil, üretildikten 24 saat sonra öldürmeye başladığına dikkat çeken uzmanlar, bu süreçte kullanılabilecek bir ilaç geliştirilerse hüvrelerin ölümünün engellenebileceğine dikkat çekiyor.

Aşırı stresin insan vücüdunda fiziksel bir etkisi olduğunu kanıtlayan ABD'li bilimadamları, çok düşük miktarlardaki stresinse insan beynini uyanık ve tetikte tutacağı için faydalı olabileceğini belirtiyor.

www.ntvmsnbc.com

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...