Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık.
Ara

Mutluluk&Enerji Veren Besinler / Psikolojik Sorunlar

Mutluluk&Enerji Veren Besinler

Uzmanlar mutluluk verici ve enerji dolu besinlerin ihmal edilmemesini, zaman zaman tüketilmelerini tavsiye ediyorlar.Diyetisyen Selahattin Dönmez, temel ihtiyaç olan besinlerin, karnı doyurma işleminin dışında vücuda yararlı etkileri olduğunu vurgulayarak, bir çok besinin mideyi olduğu kadar ruhu ve libidoyu da besleyerek, vücutta bir takım afrodizyak etkiler gösterdiğini söyledi.

Dönmez, özellikle sebzelerden maydanoz, nane, enginar, roka ve kerevizin, meyvelerden ise çilek, ahududu, mango, kivi ile incirin afrodizyak etkisi gösteren besinler olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
''Bunların dışında deniz ürünleri, hindi eti, çikolata, bal, fındık keyif verici ve uyarıcı etkileriyle mutluluk hissi verir. Tarçın, kekik, köri, nane, karabiber, karanfil, zencefil dolaşımı ve vücut ısısını arttıran, E vitamini içeriği zengin, rahatlatıcı ve enerji verici baharatlardır.''

Kış aylarının baş tacı olan salepin de içeriğindeki salep otu ile afrodizyak etkisi gösterdiğini belirten Dönmez, şöyle devam etti:
''Bal, vücudun enerji seviyesini yükseltirken içeriğindeki bor minerali özellikle kadın hormonu olan östrojenin salgılanmasında destek olup, cinsel gücü arttırır. Cinsel yaşamda en önemli organın beyin olduğunu belirten uzmanlar, beyinde mutluluk hissi veren besinlerin cinsel isteği ve gücü sağlayacağını söylüyorlar. Özellikle çikolata beyinde seratonin hormonunu salgılayarak, mutluluk hissi sağlayan en önemli besinlerden biridir. Karabiber, cinsel uyarıyı salgılayarak afrodizyak etkisi gösteren en önemli baharatlar arasında yer almaktadır. Vanilya da aroması ve enerji vermesi sebebi ile cinsel hormonların etkisini arttırmaktadır.''

LİMON HEYECANLANDIRIR
Selahattin Dönmez, fındığın içeriğindeki omega-3 yağ asit içeriği nedeni ile cinsel gücü arttıran en önemli kuruyemişler arasında yer aldığını, kırmızı biberin de içeriğinden dolayı sağladığı acılık ile enerjiyi artırarak, beynin endorfin hormonunu salgılanmasına yol açarak, mutluluk ve cinsel isteği arttırdığını belirtti.
Maydanoz ve kerevizin toksin atıcı özelliği olduğunu belirten Dönmez, tarçın ve susamın erkeklerde iktidarsızlığı azaltan ve cinsel isteği uyandıran besinler arasında yer aldığını, limonun da antioksidan etkiye sahip olması dolayısıyla dolaşım sistemine etki ederek heyecan arttırıcı bir besin olduğunu vurguladı.

Kaynak : www.stargazete.com.tr

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...