Mum dibine ışık vermez.
Ara

Fobi Belirtileri Nelerdir? / Psikolojik Sorunlar

Fobi Belirtileri Nelerdir?

Korku yaratan obje, durum ya da aktivite ile karşılaşıldığında anksiyete belirtileri ortaya çıkar. Panik atakta görülen belirtilerin hemen hepsi fobik durumla karşılaşıldığında ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

? Çarpıntı
? Yüz kızarması
? Titreme
? Terleme
? Bulanık görme
? Nefes darlığı
? Ağız kuruluğu
? Yutkunma güçlüğü v.b.

Sosyal fobinin panik bozukluktan tek farkı belirtilerin belli durumlarda ortayaçıkmasıdır. Panik bozukluğu olan kişiler ne zaman panik atak geçireceklerini bilirler ve panik atak geçirmemek için fobik durumlardan kaçınırlar. Örneğin asansör korkusu olan kişiler asansöre bindiklerinde panik atak geçirebilirler ve bundan korunmak için üst katlara merdivenlerden çıkıp inmeyi tercih ederler bu şekilde panik atak gelmesini önlerler. Yine uçak korkusu olan kişiler uçağa binmek yerine başka vasıtaları kullanarak yolculuk etmeyi tercih ederler. Fobisi olan kişiler bu kaçınma davranışını kullanarak panik atak gelişmesini önlerler.

Panik bozukluğu olan kişilerde fobilerden farklı olarak panik ataklarının ne zaman, nerede geleceği belli değildir ve atağın gelmesi genelde önlenemez.

Okunma Sayısı: 6578  / Yorum Sayısı: 2
 

ogun6 31.08.2008 05:46:03 Tarihinde yorumlamış

yazınızı baştan sona okudum ve çok iyi buldum ben de kendime güvenemeyen biriyim farkındayım bunu ve 17 yaşındayım bu yazıyı okuduktan sonra biraz düşündüm ve sabahın ssat 5 inde hiç uyumadığım halde kitaap okumaya başladımmsn im ogun6 sizi ekledim kabul ederseniz biraz konuşmak isterim sizle ?
Yöneticiye Bildir
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...