Kendi kusurlarını affetmeyen adamın bütün kusurları affedilebilir.
Ara

Zor İnsanlarla Başa Çıkmanın 3 Yolu / Psikolojik Sorunlar

Zor İnsanlarla Başa Çıkmanın 3 Yolu

Hayat seçimlerden ibarettir. İletişim de... Günlerinizi stres dolu iletişimle sinirden köpürerek de geçirebilirsiniz, düşük stresli ve verimli iletişim de kurabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızla hatta zor insanlarla nasıl iletişim kurduğunuz sizin seçiminizdir. Performans uzmanı Peter Murphy'ye göre düşük stresli iletişim kurmak için 3 yol bulunuyor.
Davranışın Ardındaki Olumlu Niyeti Bulun

Eğer kaba, negatif, görgüsüz biriyle konuşuyorsanız, rahatsız, sinirli ve agresif olmanız çok kolay. Ancak bu, durumu daha da zorlaştıracaktır. Onun yerine başka bir yol deneyin. Konuştuğunuz kişinin olumlu niyetini bulmaya çalışın. Yani kendinize şunu sorun: "Bu davranışın ardındaki ne gibi bir olumlu neden olabilir?"

Konuştuğunuz kişi sinirliyse, acısını ve sinirini ifade ettiğini düşünebilirsiniz. Doğru cevabı bulamayabilirsiniz ama önemli olan olumlu bir yön bulmaktır.

Karşınızdaki kişinin negatif davranışının altında aslında pozitif bir mesaj olduğunu varsayarak, ona daha sabırlı yaklaşabilir, hatta sempati duyabilirsiniz. Böylece daha az stresli bir iletişim kurmuş olursunuz.

Kendi Duygusal Yerinizi Seçin
Duygusal yerinizi seçmek yani olaylar karşısında nasıl davranacağınıza karar vermek bir yetenektir. Stresli bir durumun içindeyseniz ve etrafınızdaki herkes gerginse onlara katılmanız gerekmiyor. Sakin ve objektif olursanız daha fazla şey başarabilirsiniz.
Sakin olup çözüm aramak yapacağınız bir seçimdir. Maalesef sürüde bir koyun olup kalabalığı takip etmek tabii ki daha kolay. Ama bunun yerine kendinizi ortaya koyun ve çözüm bulmada ne kadar becerikli olduğunuzu gösterin.

Konudan Uzaklaşın
Kendinizi yüksek tansiyonlu bir tartışmanın içinde bulduğunuzda, kendinizi konudan biraz uzaklaştırın, dışarıdan bakmaya çalışın.

Şöyle düşünün: odanın başka bir köşesindesiniz, tarafsız bir gözlemci olarak uzaktan kendinizi başkalarıyla iletişim kurarken izliyorsunuz.

Bunu yaptığınız zaman durumu idare etmek için daha iyi çözümler bulacak, kendinizi daha az rahatsız hissedeceksiniz. Ayrıca bu yaklaşım, başkalarının özellikle zor insanların yol açtığı stresten daha az etkilenmenizi sağlayacak.

Bu 3 ipucu günlük konuşmalarınızda kullanabileceğiniz birkaç örnek. Bir kere alıştığınızda, insanlarla konuşurken olaylara dışarıdan bakmak daha da kolaylaşacak.

Stres mi rahat bir yaşam mı? Hangisini tercih ediyorsunuz?

Berna Çetin
Kariyer.Net
Editör

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 2
 

muratsonmez 26.05.2008 11:17:02 Tarihinde yorumlamış

BEN MUHASEBECİYİM. BİZİM MESLEK İCABI GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA KARŞILAŞTIĞIMIZ İNSAN TİPLERİ. BUNLARI OKUDUKTAN SONRA UYGULAMAYA ÇALIŞACAĞIM. YAZILARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Yöneticiye Bildir

şeatron 06.05.2008 02:20:02 Tarihinde yorumlamış

empati duygusundan muaf bı ınsanla nıye ıletısım kurmaya calısıyımki.. kotu nıyetının altında yıne kotuluk var hıcbır sekılde ıletısım kuaram onunla.. belkıde bu yazıyı bıraz da o yada onlar okumalı.. enazından ben ne oldugumu bılıyorum...
Yöneticiye Bildir
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...