Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz.
Ara

Açıklık ve Dürüstlük / Psikolojik Sorunlar

Açıklık ve Dürüstlük

Tarih boyunca açık avuç gerçek, dürüstlük, sadakat ve teslimiyetle bağdaştırılmıştır. Pek çok yemin el kalbin üzerindeyken edilirken mahkemelerde tanıklık ederken avuç havada tutulur. İncil sol elde tutulurken sağ avuç da mahkeme üyelerinin görebileceği şekilde yukarıda tutulur.

Gündelik karşılaşmalarda insanlar iki temel avuç konumunu kullanırlar. Birincisinde avuç yukarı dönüktür ve yiyecek veya para dilenen dilencinin tipik hareketidir. İkinci harekette ise avuç sanki bir şeyi tutuyor veya kısıtlıyormuşçasına aşağıya dönüktür.

Birinin açık ve dürüst olup olmadığını anlamanın en anlamlı yollarından biri avuç hareketlerine bakmaktır. Nasıl bir köpek teslimiyet veya yenilgiyi belirtmek için boynunu gösterirse insan denen hayvan da aynı tavır veya duyguyu belirtmek için avuçlarını kullanır. Örneğin, insanlar tamamen açık veya dürüst olmak istediklerinde her iki avuçlarını da karşılarındaki insana açık tutarak "Sana karşı tamamen dürüst olacağım" gibi bir şeyler söylerler.

Birisi açılmaya veya gerçeği söylemeye başladığında avuçlarının tamamını veya bir kısmını karşısındakine açmaya başlar. Vücut dilinin çoğu öğeleri gibi bu da tamamen bilinçsiz olarak yapılan ve sizde karşıdakinin doğruyu söylediği hissini uyandıran bir harekettir.

Bir çocuk yalan söylediğinde veya bir şeyi gizlediğinde avuçlarını arkasına saklar. Benzer şekilde arkadaşlarıyla dışarıda bir gece geçirdikten sonra nerede olduğunu söylemek istemeyen bir erkek de nerede olduğunu açıklamaya çalışırken avuçlarını ya ceplerine saklayacak ya da kollarını kavuşturacaktır. Böylece gizlediği avuçlarından karısı doğruyu söylemediği hissine kapılacaktır.

Pazarlamacılara, müşteri satılan malı neden alamayacağını anlatırken onun avuçlarına bakmaları öğretilir. Gerçek nedenler sadece avuçlar açıktayken söylenir.

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 2
 

ua_7 30.05.2008 05:40:46 Tarihinde yorumlamış

daha once hıc dıkkat etmedıgım bı konu..ama denemekte fayda war dıye dusunuyorum.konuyuda cokh guzeL eLe aLmmıssınız..
Yöneticiye Bildir

heartless 12.02.2008 02:39:17 Tarihinde yorumlamış

HEERŞEYDEN ÖNCE BU KONU MÜKEMMEL OLMUŞ.YALAN SÖYLEYENLERİN VE SÖYLEDİKLERİ ANDA NELER YASADIKLARINI BELİRTİLİ BİR ŞEKİLDE ANLATILMIŞ.ELLERİNİZE VE DİLİNİZE SAĞLIK
Yöneticiye Bildir
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...