Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz.
Ara

İnanırsak Neden Olmasın? / Psikolojik Sorunlar

İnanırsak Neden Olmasın?

Uzmanlar ilginç bir deney sonucundan bahsediyorlar. Deney şu; 6-7 kişilik bir gruptan bisiklet lastiğinin içinden geçmeleri isteniyor ve toplam süre tutuluyor. Amaç süreyi 4 saniyeye kadar düşürmek. Sonuçlar inanılmaz!. İngiliz gruplar, bu sürede şamrelin içinden geçmeyi beş veya altıncı denemede başarırken, Türk gruplar aynı çalışmayı; iki, en geç üçüncü seferde başarıyorlar.

Ayrıca, milletimiz diğer milletlere göre daha çok girişimcidir. Araştırmacı David Mc Clelland, 1961 yılında yayımladığı ?Başaran Toplum(Şe Achieving Society)? adlı kitabında, çeşitli milletlerin girişimcilik yeteneklerini karşılaştırmış ve bizim, birinci sıraya yerleştiğimize karar vermiştir.

Size bunlar gibi binlerce olumlu araştırma sonucu aktarabilirim. Sadece bir kaçını vurgulamak, için nakledeyim istedim.
ABD ?de gelişim ve kalite aşamasının dönüm noktasını, 1980'de NBC'nin hazırladığı, ?Japonlar Yapabiliyorsa Biz Niye Yapamayalım? belgeseli oluşturmuştur. Elde edilen başarılar, başarıları modelleyebileceğimizin açıkça göstergeleridir. Son yıllarda kalite konusundaki saygıdeğer ödüllerin de Türk firmalarına verilmesi sizce bir tesadüf mü?...

Ya Galatasaray'ın yakaladığı inanılması güç başarılar. 2001 yılında yapılan bir araştırma, bu takımımızın, ülkemizin tanıtımını reklamla yapılması halinde 2 milyar dolarlık bir bütçe ayırmamız gerekeceğini belirtiyor.

Peki Basketbol milli takımımızın yani 12 DEV ADAMI'mızın yakaladığı başarılar. Nadiren katıldığı Avrupa Şampiyonası'nda final oynaması. Ya futbol milli takımımızın çeyrek finallere koşmasına ne demeli...

Hadi hepsini geçtim de Kanuni'nin toplarla inlettiği Viyana kapılarının, Avusturya'yı perişan ederek inletmemiz. Arada tek fark şu anda sporda aynı başarıyı yakalıyoruz. Eğer gayret edebilirsek ülkeler bazında neden yapamayalım?

Bazılarına ütopik gelebilecek bu yazıyı daha önce Brezilya ile oynayacağımız tarihi maç için, daha sonrada yine tarihi Çin maçından önce yazacaktım. Fakat umudum açıkçası bu kadar çok değildi. Şimdi en zor olanı yapıp Japonya maçı öncesi diyorum ki:

Elimizde futbol tarihimizin en güzel kadrosu var. İnanırsak Japonya'yı da yeneriz. Yeter ki futbolcusundan teknik heyetine herkes aynı düşünceye sahip olsun.

Sadece sporda değil, tüm alanlarda daha nice başarılara imza atabilmemiz dileğiyle...

Unutmayın eğer inanırsak sloganımız şu olacak: ?BİZ GELECEğİZ...?

Abdullah DOğAN,Haziran 2002
* Başarı Çocuk Doğurdu!,Kariyer Yayınları

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...