Bu dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık.
Ara

Başarı Dolu 42 Yıl: Elvis Presley / Psikolojik Sorunlar

Başarı Dolu 42 Yıl: Elvis Presley

Elvis Presley, 8 Ocak 1935 tarihinde Tupelo Missisippi'de dünyaya geldi. İkiz kardeşi Jesse Garon ölü doğmuştu. Bu durum annesi Gladys ve babası Vernon'un bütün ilgisini Elvis'e yöneltmesine neden olmuştu. Küçük yaşlardan itibaren müziğe büyük ilgi duyan Elvis, ailesi ile birlikte gittiği kiliselerde dini şarkılar söylüyordu. Yıllar sonra büyük şöhrete sahip bir şarkıcı olduğunda o günleri anlatırken, tüm kilise şarkılarını ezbere bildiğini söylemişti. 11. doğum gününde hediye edilen gitar ile şarkıcılık hevesi büsbütün arttı.

1945 yılında Alabama Fairy Dairy Show'da ?Old Shep' ile ikincilik ödülü kazandı. 1948'de Presley ailesi Memphis'e taşındı. 1953 senesinde Humes High School'u bitiren Elvis Presley, Crown Electric şirketinde şoför olarak çalışmaya başladı. Memphis'te kendi plağını doldurma imkanı sağlayan Sun Plak Şirketi, Elvis'in dikkatini çekmişti. İlk kaydı annesi için yaptığı ?My Happiness' oldu. Plağın arka yüzünde ise ?Şat's When Your Heartaches Begin' yer alıyordu. Şirketin sahibi Sam Philips'in desteği ile Elvis, 1954 yılı 5 Temmuz'unda bir rhyşm and blues şarkısı olan ?Şat's All Right'ı kaydetti. Şarkıyı radyoda çalan DJ Dewey Philips, Elvis'i kitlelere ulaştıran ilk kişi oldu. O gün şarkı istek üzerine tam 7 kez çalındı.

Elvis, Memphis ve civarında yavaş yavaş tanınmaya başlamıştı. Konserler ve Grand Ole Opry, Louisana Hayride Show gibi radyo programları ile hayran kitlesini artırmaktaydı. Ancak yine de şöhretini arttırmak için daha büyük bir firmaya gereksinimi vardı. Beklenen fırsat 1955 yılı kasım ayında geldi. Albay lakaplı Tom Parker'ın menajeri olmasını kabul etti ve 35 bin dolara RCA firmasına geçti. Bu dönemde Atlantic Plak'ın sahibi Ahmet Ertegün, Elvis'i transfer etmek istemiş ancak bunu başaramamıştı.

1956 yılı ile birlikte Elvis Presley'in ünü hızla yayıldı. Ocak ayında RCA için yapılan ilk kayıtlardan sonra 28 Ocak'ta ulusal yayın yapan bir televizyon ekranında ilk defa göründü. ?Heartbreak Hotel'i söyleyen Elvis, seksi dansı ve hareketleri ile çığır açtı. Gençler arasında büyük beğeni toplayan Elvis'e aileler pek sıcak bakmıyordu. Peşpeşe gelen televizyon şovlarının ardından 1956 ağustosunda ilk filmi ?Love Me Tender' için kamera karşısına geçti. ABD televizyonlarının en beğenilen programlarından ?Ed Sullivan Show'da iki kez boy gösterdi. Yıl sonuna gelindiğinde Elvis ile ilgili herşey çılgınca satılıyor, plaklarını bulabilmek mesele oluyor, her gittiği yerde inanılmaz ilgi ile karşılanıyordu.

6 Ocak 1957 tarihinde son kez ?Ed Sullivan Show'a katıldı. Ancak bu programda kameralar Elvis'in yalnızca belden yukarısını görüntülediler. 1957'ye iki film sığdıran Elvis, bunun yanı sıra konserlere yoğun biçimde devam etti. O sene ABD dışındaki tek konserini Kanada'da verdi. Ertesi yıl ise Elvis'in yaşamını değiştirecek iki olay yaşandı. Tüm dünyayı şok eden bir kararla askere alındı. Texas Fort Hood'da başladığı askerlik görevi sırasında annesi Gladys hastalandı. 14 Ağustos 1958 tarihinde de yaşama veda etti. Annesine çok düşkün olan Elvis için bu ölüm büyük bir darbeydi. Eylül ayında ise askerlik hizmetinin geri kalan kısmı için Almanya'ya gönderildi. Burada gelecek yıllarda yaşamını birleştireceği Almanya'da görevli bir subayın üvey kızı olan Priscilla Beaulieu ile tanıştı. Oldukça zorlu koşullarda askerlik yaptıktan sonra 3 Mart 1960 tarihinde terhis oldu.

Elvis'in Amerika'ya dönüşü çok görkemli oldu. Hayranları tarafından büyük ilgiyle karşılanan Kral, yeni albümü için kayıtlar yaptı. Ünlü şarkıcı Frank Sinatra'nın televizyon şovuna konuk oldu. ?G.I. Blues' ile de film setlerine dönüş yaptı. Yine eskisi gibi yoğun bir çalışma temposuna giren Kral, 1961 ile birlikte yavaş yavaş sinema çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. O yıl şubatta Memphis'te, martta Hawaii'de verdiği konserlerden sonra sahnelerden çekildi. 1962 senesinde ?Girls Girls Girls', ?Kid Galahad' gibi filmleri ile seyirci ile buluştu. Elvis'i artık sinema dışında görmek zordu. 1963 yılında 28 yaşına giren Elvis, mayıs ayında film dışı kayıtlar gerçekleştirdi. Ancak ağırlık yine sinemadaydı. O yılın en çok kazanan erkek sinema yıldızları arasında ismi üst sıralarda yer aldı. 1964 yılında tüm dünyada ?Beatles' ağırlığını iyice hissettirmeye başladı. Elvis Presley ise o yıl ?Roustabout', ?Kissin Cousins' ile beyazperdede göründü. 1965'te ?Beatles' ile buluştu. İki efsanenin bir araya gelmesi büyük bir olaydı. 1966 yılında artık film dışı çalışmalara biraz daha fazla yer vermek isteyen Elvis, mayıs ayında ağırlıklı olarak gospel şarkıları olmak üzere kayıtlar gerçekleştirdi.

1967 senesinde piyasaya çıkan ?How Great Şou Art' adlı gospel albümü Elvis'e Grammy ödülü kazandırdı. 1 Mayıs'ta ise 1959'dan beri arkadaşlığını sürdürdüğü Priscilla ile evlendi. Elvis, eylül ayında stüdyoda yeni çalışmalar yaptı. 1 Şubat 1968'de kızı Lisa Marie dünyaya geldi. O yılın yaz ayı 8 yıl sonra yeni bir televizyon programına sahne oldu. Haziranda Burbank California'da çekimleri yapılan NBC TV şovu, aralıkta yayınlandı. Sonraki yıllarda ?Geri Dönüş' olarak adlandırılan program Elvis Presley'in kariyerini yeniden yönlendiren bir yapım oldu.

1969 yılı ocak ve şubat ayında 14 yıl aradan sonra Memphis'te stüdyoya giren Elvis Presley, iki başarılı albüm çıkardı. Aynı yılın mart ayında son filmi ?Change Of Habit'i çekti. 31 Temmuz'da Las Vegas International Hotel'de 8 yıl sonra ilk konserini gerçekleştirdi. 1970 yılı yaz ayında ilk dokümanter filmi olan ?Şat's Şe Way It Is' çekildi. Eylülde ise 1957'den sonra ilk turnesine çıkan Elvis Presley, 1971 yılında Amerika'nın en başarılı kişilerine verilen ?Bing Crosby' ödülüne layık görüldü. Mayıs 1971 yılında yapılan gospel kayıtları ile ertesi sene yayınlanan ?He Touched Me' plağı Elvis'e ikinci Grammy Ödülü'nü kazandırdı. Elvis, temmuz 1971'de Lake Tahoe'da konserlere başladı. 1971'in sonunda karısı Priscilla'nın evi terketmesi ise Kral'a büyük şok oldu.

1972 yılı nisan ayında bir başka konser filmi olan ?Elvis On Tour' çekildi. Film ertesi sene Altın Küre ödülü kazandı. Haziranda kariyerinde ilk kez New York'ta konsere çıkan Elvis, Madison Square Garden'da üç gün boyunca dört konserde toplam 80 bin kişiye seslendi. 1972'de Priscilla'dan sonra en uzun ilişkisini yaşadığı Linda Şompson ile tanıştı. 1973 yılı 14 Ocak tarihinde ?Aloha From Hawaii' şovu ile uydu aracılığı ile 40 ülkeden naklen yayınlanan konserini gerçekleştirdi. 9 Ekim 1973 tarihinde ise Priscilla ile resmen boşanan Elvis, aralıkta Stax Stüdyoları'nda yeni kayıtlar gerçekleştirdi. 16 Mart 1974'de Memphis'te 13 sene sonra ilk şovuna çıkan Elvis Presley, 20 Mart'ta aynı yerde verdiği konserde söylediği ?How Great Şou Art' ile bir Grammy daha kazandı. 8 Ocak 1975'te 40 yaşına giren Elvis, sağlık sorunları ile de boğuşmaya başladı. İki kez hastaneye yatan Kral, mart ayında ?Today' albümü için stüdyoya girdi. 31 Aralık 1975 tarihinde Pontiac Michigan'da verdiği yeni yıl konseri ise 62.000 hayranı tarafından izlendi.
1976 yılı konser ve turneler açısından çok yoğun bir döneme rastladı. Şubatta bu kez Graceland'da yeni albümünün kayıtlarını gerçekleştiren Elvis Presley, sağlığı elvermemesine karşın kısa aralıklarla çok sayıda turneye çıktı. Mayıs ayında son defa Lake Tahoe'de program gerçekleştirdi. 14 şovdan oluşan gösteri kapalı gişe olarak gerçekleşti. Ekimde ise yaşamının son kayıtlarını yine Graceland'da yaptı. Kasımda Ginger Alden ile birlikte olmaya başladı. Aralık ayında Las Vegas'ta son konserlerini verdikten sonra 31 Aralık'ta bu kez Pittsburg'da hayranlarının karşısına çıktı.

1977 yılı şubatı ile birlikte yeni turnelere çıkan Elvis, o dönemde yapılması planlanan yeni albüm çalışmasını gerçekleştirmedi. Mart, nisan, mayıs ayları birbiri ardına verilen konserlerle geçti. Yeni çalışma yapılmayınca RCA, 1976 yılı kayıtlarının yanı sıra ve konser şarkılarını da içeren albümü ?Moody Blue'yu yayınlandı. Bu arada 1 Haziran'da Elvis'in CBS Televizyonu'nda yeni bir şovunun yayınlanacağı ilan edildi. Bu program Elvis'in haziran turnesinden görüntüler içerecekti. Çekimler 19 ve 21 Haziran tarihlerinde yapıldı. 26 Haziran 1977'de Indianapolis'te kariyerinin son konserine çıktı. Elvis, 31 Temmuz 1969 tarihinden son şovuna dek 1126 konser verdi. Yeni turne 17 Ağustos 1977 tarihinde Portland kentinden başlayacaktı. Ancak 16 Ağustos 1977'de Graceland'ın banyosunda kız arkadaşı Ginger Alden tarafından yerde yatar halde bulundu. Turne menajeri Joe Esposito tarafından Baptist Memorial Hastanesi'ne kaldırılan Elvis yaşama döndürülemedi. Bütün dünyayı şok eden ölümün ardından Elvis, Forest Hill Mezarlığı'na annesinin yanına defnedildi. 2 Ekim 1977 tarihinde ise annesinin naaşı ile birlikte mezarı Graceland'a nakledildi. 3 Ekim 1977'de Elvis'in son turnesini kapsayan ?Elvis In Concert' programı CBS Televizyonu'nda yayınlandı.

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...