Mum dibine ışık vermez.
Ara

62 Yıllık Başarı Öyküsü: Ülker / Psikolojik Sorunlar

62 Yıllık Başarı Öyküsü: Ülker

Ülker grubu olarak geçen yıl 4 milyar YTL ciro yaptıklarını söyleyen grup başkanı Ali Ülker, 'Bu yıl bisküvi ve çikolatada yüzde 15 büyüme hedefliyoruz" dedi.

Sabri Ülker tarafından 1944 yılında Topkapı'da küçük bir imalaşanede temelleri atılan Ülker Grubu, bugün dünyanın en büyük gıda şirketlerinden biri olmayı başardı. 13 bin çalışanı olan grup, geçen yıl 4 milyar YTL. ciro yaptı.

Grupta bugün Sabri Ülker ve oğul Murat Ülker'den sonra torun Ali Ülker de işbaşında. Ülker Gıda A.Ş. Genel Müdürü ve Ülker Bisküvi Çikolata Şekerleme Grubu Başkanı Ali Ülker, bisküvi ve çikolata alanında yüzde 15'lik bir büyüme hedefleri bulunduğunu belirtti. Ali Ülker, pazar paylarının bisküvide yüzde 62'ye ulaştığını, çikolatada yüzde 53 olduğunu, çikolatalı ürünlerde ise geçen yıl rakiplerinin çıkardığı yeni ürünler dolayısıyla yüzde 61'e gerilediğini, bunu yüzde 65'e yükseltmeyi hedeflediklerini anlattı.

Geçen yıl 84 yeni ürün çıkardıklarını ve yıllık 18 bin 800 ton ilave kapasiteye ulaşıldığını anlatan Ali Ülker, şu anda üzerinde çalıştıkları çeşit sayısının bisküvide 80, çikolatada 90, kekte 20, şeker ve sakızda 10, bebek mamasında 10 ve kahvede yine 10 olduğunu belirtti.

Ali Ülker, Ülker'in geçen yıl 59 milyon YTL. marka tanıtım harcaması yaptığını bildirdi. 146 marka ve 796 çeşitleri bulunduğunu ifade eden Ülker, 2005 yılı yatırımlarının toplam değerinin 30 milyon YTL. olduğunu anlattı. Bisküvi, gofret ve kraker üretimi yapan Ülker Gıda A.Ş.'nin faaliyetlerine de değinen Ali Ülker, 30 üretim hatları bulunduğunu, yıllık üretimlerinin 120 bin ton olduğunu, geçen yıl 22 yeni ürün çıkardıklarını açıkladı.

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...