Mum dibine ışık vermez.
Ara

Edison'dan Dersler / Psikolojik Sorunlar

Edison'dan  Dersler

1.Azimli, inançlı ve çalışkandı. Bu en önemli üç iksirden dolayı başarı onun için kaçınılmazdı. 1914 gecesi fabrikası birkaç saat içinde yanıp kül olan Edison, "Hatalarımız yandı gitti, şimdi yeniden başlayabiliriz" diyerek değerlendirdiği yangından üç hafta sonra üstün inanç ve azim göstererek ilk gramofonu icat etmiştir. Edison başarı sırrını şu sözleriyle özetler: "Başarının yüzde doksan dokuzu ter, yüzde biriyse zekadır."

2.Başarılı olmada en önemli püf noktalardan biri de "sabır" dır. Edison başladığı işte müşiş bir sabır ve sebat gösterir, bütün olumsuzluklara rağmen çalışmasına devam ederdi. Sabrının ve çalışmasının mükafatını, kendisi için hayal gibi görünen şeylerin başarıyla sonuçlanmasıyla alırdı. Edison, "Evet, ben hayalimi 999 başarısız deneyden sonra binincide gerçekleştirdim!" diyor.

3.Ufku çok açık, mükemmel bir düş gücüne sahip Edison, devamlı fikir üreterek kendisini yenileyen bir mucitti. "Günde en az beş fikir üretin, bu yılda yüzlerce fikir eder. Bunlardan sadece birisi bile işinize yarasa hayatınız kolaylaşır" demektedir.

4.Tekdüzelikten uzaktı. Hep farklı olmak ister, çalışmalarında farklı yolları denerdi. Nitekim ampülün icadı aşamasında 999 deney yapıp bu deneylerin her birini başarısızlık değil, belki başarıya gitmeyen bir yolu daha keşfetmek olarak değerlendiriyordu ve Edison, bu konuda "İşe ya da başka bir yere giderken hep aynı yolu kullanmayın, hep aynı kitapları okumayın, hep aynı kişilerle arkadaşlık etmeyin. Böyle yaparsanız yeni bir şey öğrenemezsiniz" der.

5.Başarılı olmada mükemmel stratejilere sahipti ve neden, nasıl faydalanacağını iyi bilirdi. Çevresindekilere de "Elinize aldığınız kitaba veya dergiye önce dikkatlice bakın, sonra da faydalanabileceğiniz farklılıkları görün" öğüdünde bulunmaktadır.

6.Müşiş bir merak ve o meraktan kaynaklanan fevkalade bir araştırma ruhuna sahipti. "Bir kutunuz olsun. İçine enteresan bulduğunuz reklamları, yazıları, haberleri, karikatürleri, esprileri koyun. Bir problemle karşılaştığınızda kutunuza göz atın!" demektedir.

7.Başarıda önemli bir kural olan not tutma tekniğiniz ne kadar gelişmiş... İşte Edison bunu mükemmel şekilde başarmış ve öldüğünde arkadaşında yapmak istediklerini, planladıklarını, tecrübelerini kaydettiği 2.900 defter bırakmıştır. Ve yine çevresindekileri şu tavsiyede bulunmuştur. "Mutlaka not tutun. Aksi halde bütün fikirleri unutursunuz. Çünkü söz uçar, yazı kalır."

8.Edison'un başarılı olmasındaki bir diğer sır ise çalışmalarını mümbit bir zeminde, kendisinin en çok motive olabildiği bir saatte ve faydalanabileceği kişilerin yanında gerçekleştirmesidir. "Hangi ortamda daha verimli olup fikir üretebildiğinizi tespit edin. Bu konuda sizi en çok motive eden kişiyi, yeri ve saati belirleyin" tavsiyesinde bulunur.

9.Her saatin bir altın değerinde olduğunun farkında olan Edison, zamanı mükemmel şekilde kullanırdı. "Zaman insanın sahip olduğu yegane sermayeyi akıllıca kullanmayı bilmektir" der.

Okunma Sayısı: 0  / Yorum Sayısı: 0
Bu yazıya daha önce yorum yapılmamış ?
Yorum
Üye olmak için tıklayınız...